"Ať jsi kluk či holka, zdraví tě tvá školka" 20.4. - 24.4.

Každá včelička je důležitá, chráníme ji a tím i sebe.

Téma: „Jaro už se probudilo a včeličky pozdravilo.

Ahoj děti, dobrý den, rodiče. Dnes bych vás chtěla pozdravit z krásné rozkvetlé louky. Je plná květů, barev a vůní. Když se pozorně podíváte do trávy, najdete tam spoustu pilných kamarádek. Tak schválně, jestli uhodnete, které to jsou.

„Bzučí cestou na stý květ,

do košíčku sbírá med.“

Správně, jsou to včelky, které na jaře mají spoustu práce. Létají z květu na květ a sají sladkou šťávu. Do svého domečku, který se jmenuje úl, nosí plné košíčky úrody, aby z ní mohly udělat sladký med.

Děti, dokážete být tak pracovité, jako včely? Tak se můžeme pustit do práce.

• Trochu se protáhneme s kamarádkou Barčou, aby se nám lépe pracovalo.

„Nevídáno, neslýcháno (zakrýt oči, uši),

Barča cvičí každé ráno (ruce pokrčit v loktech a narovnat podle rytmu).

Nejdřív nohy protahuje (natahovat nohy před sebe – ťuk špičkou),

do výšky se vytahuje (na špičky, co nejvíce se vytáhnout).

Potom dřepy dělá (dřep),

ta je pilná jako včela.“

• Povídej si s mamkou nebo s taťkou o včelách.

Máte-li možnost, využijte pohádek např. „Jak štěňátko dostalo chuť na med“ https://www.youtube.com/watch?v=E68jIG6NS0I, nebo dětských knížek, časopisů a encyklopedií.

Teď pár otázek: Jak vypadá včela? Co všechno umí? Jak to asi vypadá v úlu a kdo tam žije?

Kdybys byl/a včelkou, kam bys chtěl/a letět a proč?

Výborně, je vidět, že jsi dával/a dobrý pozor!

• Pokus se napodobit řeč včel, čmeláka a cvrčka.

Pokud máš dost místa, proběhni se při napodobování po pokoji.

Včelka: „Bzzzzzz, bzzzzzzzzzzzz,…“

Čmelák: „Bžžžžžž, bžžžžžžžžžžž,…“

Cvrček: „Ce-ce-ce-ce-ce…“

• Namaluj let včely kolem květiny.

Připrav si tužku a papír. Nakresli doprostřed papíru květinu (mladším dětem pomohou rodiče) a tužkou kolem květiny kruž jako včela.

• Pomoz posbírat včelce pyl, který vysypala ze svého košíčku.

Připrav si dvě barevné mističky, brčko a papír. Natrhej nebo nastříhej papír na malé kousky (mamka nebo taťka ti pomohou) a dej kousky papíru do první mističky. Vedle připrav druhou mističku. Za pomoci brčka nasaj papírek z první mističky a přemísti ho do druhé.

Jsi šikovný jako včelička, dokážeš to!

• Namaluj si svoji včelku.

Že je to těžké? Poradím ti, jak na to.

Připrav si temperové barvy nebo pastelky, papír, nůžky, lepidlo, černý fix (pastelku).

Budeš potřebovat pomoc mamky nebo taťky, kteří ti pomohou nabarvit tvoji dlaň žlutou a černou barvou (pruhy). Dlaň otiskni na papír. Prstíky jsou jako ocasní chloupky. Vystřihni kolečko (hlavičku), přilep k tělu tam, kde končí dlaň. Dokresli (oči, sosáček, křídla, tvůj paleček může být jedno křidélko pokud je nahoře a nebo jedna nožička pokud je dole...) Když nemáš temperové barvy, můžeš pracovat s obkreslenou dlaní na papír.

Hurá a včelka je na světě!

Starší děti můžou dokreslit louku s květinami nebo celý obrázek dle své fantazie.

• Ukliď si svůj úl (pokojíček).

Čeká tě poslední úkol a tím je úklid úlu. Že nebydlíš v úlu? Tak si ukliď svůj pokojíček. Maminka ti pustí hezkou písničku a než skončí, máš svůj úl (pokojíček) uklizený.

Venku je krásně, škoda sedět doma. Vypravte se na procházku. Kam? No třeba na barevnou louku plnou květů. Čekají tam na vás vaše kamarádky včelky. Můžete je pozorovat při práci a těšte se na jejich sladký med.

Mňam, já už se taky těším!

Vaše školka.

Loučím se s vámi krátkou básničkou.

„Letí, letí včelka,

asi takhle velká.