"Ať jsi kluk či holka, zdraví tě tvá školka" 8.3.2021

Téma: "Kam se ztrácí sněhuláci"

Kam se ztrácí sněhuláci

Časně ráno vychází

po nebi se prochází.

V poledne je nejvýše,

střechy zlatě popíše.

Kdo to je?

(Sluníčko)

Milí rodiče, zeptejte se dětí, jestli si všimly jak se den prodlužuje, k jakým změnám dochází v přírodě(ubývá sníh,více svítí slunce,otepluje se,raší první tráva a květiny,atd.)

Jak se pozná jaro? Vyjmenujte čtvero ročních období a jejich charakteristické znaky. Víte které roční období právě končí a které nově nastává?

Zkuste si vzpomenout na nějakou písničku s jarní tématikou(např. Travička zelená, Prší, prší, Sluníčko svítí nám do oken apod.) Společně si zazpívejte.

Naučte se krátkou básničku

Každé ráno v pokojíčku

pošimrá mě na tváře,

rozjasní mi celý pokoj,                                                .

zahřeje mi polštáře.

A nebo se Vám druhá básnička bude líbit víc:

Sviť nám, sviť nám sluníčko,

posviť na svět maličko.

Díváme se na nebe,

co by bylo bez tebe…..

Sviť nám, sviť nám sluníčko,

zahřej zemi maličko.

Zacvičte si s dětmi

Když sluníčko ráno vstalo,                    (z dřepu do stoje snožmo, ruce kruh před tělem)

pořádně se podívalo                            (stoj rozkročmo, dlaň kolmo na čele, rozhlížíme se)

do všech okýnek        .                      (stoj snožmo, ruce čtverec před tělem)

Na dětičky zavolalo   :                        (stoj rozkročmo, dlaně u úst, voláme)

„Vstávat, děti, už je ráno!                  (stoj rozkročmo, dlaně u úst, voláme)

Oblečte se do kraťásků                   (zvedáme nožky, ruce jako by oblékaly nohavice)

nebo sukýnek.                                   (stoj snožmo, děláme mírné podřepy, ruce po stranách uhlazují sukni)

Dneska bude krásný den,             (stoj snožmo, ruce v bok, mírně se natáčíme)

hezky si ho užijem.“

Pro šikovné ručičky

Abychom si společně s dětmi procvičili prstíky, tak si vyrobíme sluníčko.

Nakreslete kruh na karton (formát A4) a vystřihněte jej. Vybarvěte žlutou (event. Oranžovou) barvou. Obkreslete tvar ruky své nebo dětské pětkrát. Nechte děti tyto tvary vystřihnout a vybarvit. Poté je nalepte na vystřižený kruh, budou tvořit paprsky sluníčka. Nakonec dokreslete detaily (obličej slunce). Můžete spočítat paprsky hotového sluníčka.

Hrátky se slovíčky

Zeptejte se dětí na jakou hlásku začíná slovo SLUNCE a společně vymýšlejte další slova na danou hlásku(sněhulák,sáňky,silnice,atd.) Možno obměňovat další hlásky.

Pokusy

Můžete si s dětmi zasadit řeřichu a pozorovat klíčení.

Případně nechte naklíčit hrách a pozorujte změny v procesu klíčení.

Co se stane,když semínka nedostanou vláhu?

Kreslíme a počítáme

Výtvarný diktát:

Nakresli                1 sluníčko s 10 paprsky

2 domečky

3 stromečky

4 mráčky

5 květinek

Poznámka pro rodiče:

Pokud nemáte možnost pracovní listy ze zadání doma vytisknout, budete je mít vytištěné k dispozici v naší mateřské škole každé úterý od 9.00 do 10.00 hodin.

Pracovní listy najdete v hlavním menu, distanční vzdělávání, metodické listy.

Přidáno 8. 3. 2021, autor: Jana Novotná